Świąd, a choroby skóry

Świąd jest objawem towarzyszącym wielu chorobom skóry. W przypadku części schorzeń świąd jest tak silny, że pacjenci pocierając lub drapiąc swędzącą skórę, doprowadzają do jej uszkodzenia, znacznie zwiększając tym samym ryzyko wtórnych nadkażeń bakteryjnych.

Przykłady chorób ze świądem, jako jednym z objawów

Jedną z chorób cechujących się świądem jest atopowe zapalenie skóry. Na skórze pacjentów z tą jednostką chorobową widoczne są zadrapania, nierzadko zainfekowane. Na występowanie świądu wskazują też wypolerowane płytki paznokciowe.

Reakcją pacjentów na świąd jest najczęściej drapanie swędzących miejsc. Liczne zadrapania w   przypadku chorób z bardzo nasilonym świądem, takich jak świerzb lub opryszczkowate zapalenie skóry często uniemożliwiają znalezienie wykwitów pierwotnych.

Brak uszkodzenia skóry nie  wyklucza jednak świądu. Taką sytuację obserwuje się u chorych np. z pokrzywką.  Świąd skóry często towarzyszy zapaleniu mieszków włosowych u nosicieli wirusa HIV/chorych na AIDS, mogą go wywoływać zakażenia pasożytami zewnętrznymi, takimi jak świerzbowiec ludzki. Należy również pamiętać o pasożytach odzwierzęcych: pchłach i roztoczach.

Dyskretne zmiany skórne, a świąd

Istnieją choroby skóry, które mimo występowania uciążliwego dla pacjentów świądu, charakteryzują się dyskretnymi, ledwo zauważalnymi objawami na skórze. W niektórych przypadkach świąd może wyprzedzać pojawienie się zmian skórnych. Do tzw. „dyskretnych dermatoz” zaliczana  jest nadmierna suchość skóry u osób starszych. Przyczyną tej choroby jest zmniejszenie wytwarzania lipidów naskórka, gorące kąpiele, brak nawilżania skóry i obniżenie wilgotności z powodu centralnego ogrzewania. W przypadku tej choroby pogorszenie stanu skóry u pacjenta ma miejsce pod koniec jesieni lub wczesną zimą.

Inną chorobą manifestującą się uciążliwym świądem jest  tzw. ,,świerzb czystych”. Zjawisko to obserwuje się w przypadku zakażenia świerzbowcem ludzkim osób dbających, niekiedy przesadnie, o higienę osobistą. Częste mycie usuwa bowiem znaczną ilość pasożytów ze skóry, co sprawia, że zmiany chorobowe są nieliczne i niewspółmierne do towarzyszącego zakażeniu świądu.

Wczesne stadia choroby Grovera, opryszczkowatego zapalenia skóry czy pemfigoidu pęcherzowego charakteryzują się tylko i wyłącznie trwającym przez wiele tygodni świądem, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Niektóre rodzaje pokrzywki, takie jak pokrzywka świetlna, cholinergiczna i adrenergiczna, charakteryzują się krótkim wysiewem bąbli, przez co pacjent zazwyczaj nie zauważa zmian skórnych, skarżąc się wyłącznie na dokuczający mu świąd, natomiast pokrzywka mechaniczna cechuje się występowaniem świądu bez śladów zadrapań.

 

Sprawdź też:

Jak rozpoznać włókniaki

Włókniaki (łac. fibroma) są łagodnymi nowotworami skóry, powstającymi z tkanki łącznej. Nie są…

Czytaj artykuł

Świąd, a choroby skóry

Świąd jest objawem towarzyszącym wielu chorobom skóry. W przypadku części schorzeń świąd jest…

Czytaj artykuł

Łuszczyca a świadomość społeczna dawniej i dziś

Łuszczyca znana była już w starożytności, jednak aż do XIX wieku mylona była z…

Czytaj artykuł